Egy egészséges, sokféle mikrobiom a bélrendszerben sokkal többet visz véghez, mint hogy elnyomja a patogén baktériumokat, feldolgozza a gyógyszereinket és segít az étel felszívódásában is. Parancsnoki központként működik az emberi egészség mind az öt tengelye számára. Ez már a tudományos fantasztikummal határos, de teljesen igaz. Teljes mértékben hiszek benne, hogy a bélrendszerből ered minden egészséggel és betegséggel kapcsolatos állapot. Az egészséges bélrendszer mikrobiomjának egyetlen legfőbb tényezője az étrendünkben szereplő növények változatossága.
Annak ellenére, hogy élelmiszer-technológiánk rohamosan fejlődik, és az élelmiszerek hozzáférhetőségé nőtt, étrendünk változatossága zuhanóban van. A Földön mintegy négyszázezer növényfaj van, melyekből nagyjából háromszázezer ehető. De globálisan nézve mindössze mintegy kétszáz növényfajt fogyasztunk összesen. Nem beszélve arról, hogy csak három haszonnövény – rizs, kukorica és búza – járul hozzá az emberek növényekből származó kalória- és fehérjebevitelének 60%-ához.
Emeljünk ki néhányat a magas tápanyag sűrűségű növényekből, melyeket érdemes rendszeresen fogyasztani a bélflóra egészsége érdekében:
• Fodros kel: A fodros kel antioxidáns fotokémiai anyagokat, luteint és zeaxantint tartalmaz, melyek a szem számára szükségesek a makuladegeneráció megelőzéséhez. Béta-karotint is tartalmaz, mely csökkenti a szürkehályog kialakulásának kockázatát.
• Káposztalevelek: A káposztalevelek megkötik az epesavakat a belekben, mely a széklettel együtt kiürül. Ez segít csökkenteni a koleszterinszintet és a rákelő másodlagos epesavak mennyiségét.
• Spenót: biztos emlékszel Popeye-re, aki szupererejét a spenót konzervből nyerte. Popeye karaktere 1929-ben született, úgyhogy mondhatjuk, hogy az alkotója nagyon haladó gondolkodású volt. És milyen igaza lett! Egyetlen tál spenót főzelék napi vasbeviteled 36%-át és fehérjebeviteled 11%-át fedezi, nem beszélve a ráadás A- és K-vitaminokról, kalciumról, magnéziumról, káliumról és mangánról. Ó, és persze 4 gramm rostot is tartalmaz.
• Rukkola: a rukkola pusztítja a rákot. Egyedi fitokémiai összetétele van, tartalmaz tiocianátokat, szulfofaránt és indolokat, melyek segítenek küzdeni a leghalálosabb daganatos betegségek közül néhánnyal – például a prosztatarákkal, a mellrákkal, a vastagbélrákkal, a petefészekrákkal és a méhnyakrákkal.
• Kínai kel: a kínai kel nagyszerű a csontok számára, K-vitaminnal kombinálva olyan létfontosságú ásványi anyagokat nyújt, mint a vas, cink és magnézium.
• Római saláta: ha egészséges bőrre vágysz és szeretnéd lassítani az öregedést, ragadj meg egy kis római salátát. A római salátában található A- és C-vitaminok segítenek beépíteni a friss kollagént, ezzel is megelőzve a ráncok képződését, semlegesítve az oxidáló szabad gyököket. Az eredmény ragyogó, fényes és rugalmasabb bőr.
Nemcsak az a fontos, hogy mit, hanem az is, hogy hogyan eszel
Az emésztés folyamata a szádban kezdődik, ahol a rágással felaprítod a táplálékot, és a nyálban levő amiláz elkezdi lebontani a keményítőket. Amikor túl gyorsan eszünk, nem engedjük meg a testünknek, hogy utolérjen minket abban, amit csinálunk, és ez vezet a túlevéshez. Nem úgy lettünk összerakva, hogy a táplálékunkat bezabáljuk, majd amilyen gyorsan csak lehet, túl legyünk rajta; úgy lettünk bekötve, hogy élvezzük az ételünket és megengedjük a testünknek, hogy jelezzen, amikor elég. Ezért fontos, hogy mindig add meg a módját az étkezésnek. Ülj le egy asztalhoz, tedd félre a telefonodat, ízleld és rágd meg az ételt rendesen. Így igazán táplálóak és hasznosak lesznek az ételek a tested számára!
Forrás: Dr Wil Bulsiewicz - Éltető rostok