Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Szabadulás a mérgező emberektől  

Szabadulás a mérgező emberektől   

Az életben elkerülhetetlenül megbántanak és fájdalmat okoznak nekünk mások, és nem lehet könnyű túllépnünk ezeken a negatív tapasztalásokon. Mindazonáltal nyomasztó teherként nehezedhet ránk az általunk dédelgetett harag, neheztelés és egyéb negatív érzések, amelyek megakadályozhatják, hogy teljes értékű életet élhessünk.

A dolog nyitja abban rejlik, hogy megtanulj megbocsátani azoknak, akik fájdalmat okoztak neked, és ami a legfontosabb, hogy elengedd a haragot, amely visszatart. Új nézőpontot felvéve kiszabadíthatod magad a keserűség és harag szorításából, és megindulhatsz a gyógyulás és a gyarapodás felé.

Szabadulás a mérgező emberektől

Életünk egy adott pontján mindnyájan találkozunk valakivel, aki leszív, frusztrál vagy felidegesít bennünket. Ezekre az emberekre általában a „mérgező” jelzővel utalunk. A mérgező emberek felismerése és kezelése nagymértékben javíthatja az életünket, és utat nyithat egy egészségesebb és pozitívabb életvitel felé.

Sajnálatos módon a mérgező emberek kezelése nem mindig könnyű, mivel képesek megtévesztő módokon álcázni viselkedésüket és szándékaikat. A mérgező jellemvonások és viselkedés felismerésével azonban képes lehetsz hatékonyabban védelmezni magadat, sőt a saját mérgező hajlamaidat is mérsékelheted.

Ki a mérgező személy?

A kérdéses jellemvonások és viselkedésminták összetettsége miatt nehéz meghatározni, mit is jelent „mérgező embernek” lenni. A mérgező személy képes elhárítani magáról a felelősséget, és másokat hibáztatni, mások jóindulatára vagy félelmére apellálni, és a kérdéses helyzeteket manipulatívan a saját előnyére fordítani. A mérgező emberek egyik gyakori taktikája a gázlángozás, amikor is elérik, hogy valaki más úgy érezze, hogy ő maga a probléma, amivel zavart és önbizalomhiányt keltenek benne. A negatív kapcsolatok hatékony kezeléséhez azonban nélkülözhetetlen, hogy képes legyél felismerni és meghatározni, hogy mi minősül mérgező viselkedésnek. Azáltal, hogy „mérgező személynek” bélyegzel valakit, könnyebben beazonosíthatod a káros viselkedési mintázatokat, ugyanakkor óvatosnak kell lenned, hogy ne aggass ítélkező címkét valakire csupán a cselekedetei alapján. A mérgező emberekkel foglalkozva fontos szem előtt tartanunk, hogy a viselkedésük nem rólunk szól.

Határhúzás a mérgező személyekkel szemben

Nem szabad tolerálnunk a mérgező viselkedést, de ettől még reagálhatunk rá úgy, hogy egyaránt tiszteletben tartjuk önmagunkat és a másik ember viszontagságait. Amennyiben határokat húzunk, és felismerjük a másik mérgező viselkedése mögött megbúvó okokat, akkor képesek lehetünk kellő empátiával és megértéssel fenntartani egy egészséges kapcsolatot, vagy épp kisétálni egy károsból.

A mérgező emberek kizárása az életünkből lényeges lépés a jóllétünk megőrzése érdekében. A mérgező emberek mentális és érzelmi kimerülést okozhatnak, lerombolhatják az önbecsülésünket, és manipulálhatják a valóságészlelésünket. Állandó stressz- és szorongásérzetet válthatnak ki bennünk, ami kihat a mentális és fizikai egészségünkre.

Tanulmányok kimutatták, hogy a negatív kapcsolatokban – beleértve a házastársi kapcsolatokat is – élők számára nagyobb kockázatot jelentenek az egészségügyi problémák, például a szívbetegség kialakulása. A stressz és a konfliktus is hatással lehet a tested azon képességére, hogy milyen gyorsan gyógyulnak be a sebeid. Mindezeknek az elmére és testre gyakorolt negatív hatásoknak a tükrében nyilvánvaló, hogy a pozitív kapcsolatok fenntartása és az általános jó egészség érdekében döntő fontosságú, hogy eltávolítsuk életünkből a mérgező embereket.

A mérgező emberek anélkül is fertőző hatással lehetnek a körülöttük élőkre, hogy ennek tudatában lennének. Legyen szó a főnökünkről, egy barátunkról, az unokatestvérünkről, a párunkról vagy a kollégánkról, a negatív és manipulatív viselkedésük lassan beszivároghat a hozzáállásunkba és cselekedeteinkbe.

Volt már olyan, hogy úgy érezted magad, hogy valaki olyannal lógsz, aki állandóan csak panaszkodik? Vagy hogy frusztrálttá tesz egy szeretted egy kemény munkanap után? Ezek a minták gyakran tudattalanok, így nehéz felismerni, és még nehezebb megtörni őket. Ha gyanítod, hogy az életedben valaki mérgező lehet, fel kell tenned magadnak a következő kérdéseket:

· Fizikailag vagy érzelmileg kimerültnek érzem magam a vele töltött időt követően?

· Kellemetlenül érzem magam a gondolattól, hogy felvegyem vele a kapcsolatot?

· Kevésbé érzem magabiztosnak vagy elégedettnek magam az életemmel, miután kapcsolatba kerültem vele?

· Miatta megkérdőjelezem a saját meggyőződéseimet és határaimat?

· Figyelmen kívül hagyja a szükségleteimet, a gondolataimat és az érzéseimet?

Hihetetlenül káros lehet bent maradnunk egy mérgező kapcsolatban; ezért nagyon fontos elengednünk ezeket a mérgező embereket, akik elfedhetik a bántalmazó viselkedésüket azzal, hogy átmeneti vigaszt nyújtanak, megbánást tanúsítanak, később azonban újból megismétlik a káros cselekedeteiket.

Ez a körforgás hamis reményt táplálhat bennünk, amely ismételten csak visszahúz minket a mérgező kapcsolatba. Elvágni a kapcsolatot egy mérgező emberrel nem könnyű döntés, különösen, ha számos tényezőt kell figyelembe vennünk. A kapcsolat környezete és kontextusa is fontos szerepet játszik annak meghatározásában, miként szakadjunk el egy mérgező személytől. Ha például valaki egy mérgező kollégával dolgozik, nem feltétlenül tud teljesen elszakadni tőle, mivel ez akár még a munkahelyi teljesítményét is leronthatja.

Előfordulhat, hogy kénytelenek vagyunk elviselni egy mérgező unokatestvért, hogy fenn tudjuk tartani a kapcsolatot a család többi tagjával. Ettől függetlenül még húzhatunk határokat, amelyek megvédhetnek bennünket az illető negativitásától. Szigorú korlátokat szabhatunk a vele való kapcsolatunkra szánt idő és energia mennyiségére vonatkozóan, gondolatban átkeretezhetjük, és egyértelmű határokat húzhatunk abban, hogy mennyit érintkezünk vele.

Mindenesetre nem létezik tökéletes képlet, hogy miként válhatunk le egy mérgező személyről, mindazonáltal rendelkezésünkre állnak bizonyos irányelvek, amelyek segítenek kezelni a nehéz kapcsolatainkat. Kezdésként meghatározhatnád, milyen fokú távolságra lenne szükséged az illető személytől, aztán pedig foganatosíthatnál néhány gyakorlatias lépést önmagad megvédése céljából.

Fontos, hogy előtérbe sorold a saját fizikai és érzelmi jóllétedet, és keresd olyanok támogatását, akik felemelnek és erősítenek. Ne feledd, leválni egy mérgező személyről öngondoskodó és önszerető cselekedet, és mindenki megérdemli, hogy egészséges, teljes értékű életet élhessen.

A távolság mértékének meghatározása

A távolság mértékének meghatározása döntő lépés ahhoz, hogy kitehesd az életedből a mérgező személyt. Fontos felmérned a kapcsolatot, és megértened azt a kontextust és közeget, amelyben fennáll. A helyzettől és a kapcsolattól függően különböző fokú távolságot alkalmazhatsz.

Az egyik megközelítés az, hogy úgy mérsékled a mérgező személlyel töltött időt, hogy erről a döntésedről hivatalosan nem értesíted az illetőt. Például, ha van egy mérgező barátod, aki folyamatosan leszívja az energiádat, és érzelmileg kimerültnek érzed magad mellette, kezdésként fokozatosan csökkenthetnéd a vele töltött időt. Ez a megközelítés segíthetne neki anélkül kialakítania egy gyakorlatias kapcsolatot a mérgező személlyel, hogy kitennéd magad az illető negativitásának.

Egy másik megközelítés az, ha igyekszel távolságot tartani az illetőtől, vagy csak közvetítőkön keresztül érintkezel vele. Ez különösen fontos lehet olyan helyzetekben, amikor a mérgező személy egy kollégád vagy a veszélyes párod a magánéletedből.

Ha például mérgező a kollégád, a munka elvégzéséhez szükséges legkevesebb mennyiségre korlátozhatod a vele való érintkezéseid. Alternatív megoldásként lehetőség szerint átruházhatod egy másik kollégára az illetővel való érintkezés feladatát.

Végső megoldás – a teljes elhatárolódás

Egyes esetekben azonban a mérgező személy viselkedése olyan kirívó lehet, hogy az egyetlen módja annak, hogy megvédhessük magunkat, ha minden kapcsolatot megszakítunk vele. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy hivatalosan is el kell távolodnunk tőle. Ez különösen igaz a mérgező szülők, régi barátok vagy romantikus partnerek esetében. Ez a megközelítés azzal jár, hogy tájékoztatnod kell a mérgező személyt arról, hogy változni fog a vele való kapcsolatod, illetve, hogy változtatnia kellene a viselkedésén, amennyiben továbbra is szeretné fenntartani veled a kapcsolatot. Ha például olyan mérgező szülőd van, aki gyerekként bántalmazott vagy érzelmileg manipulált, közölnöd kell vele, hogy szünetet fogsz tartani a kapcsolatotokban, és tiszteletben kell tartania a határaidat, ha szeretné fenntartani a veled való kapcsolatát. Hasonlóképpen, ha fizikailag vagy érzelmileg bántalmazó a partnered, önmagad védelme érdekében teljesen ki kellene lépned a kapcsolatból.

Következésképpen a távolság mértékének meghatározása lényeges lépés ahhoz, hogy kitehessük az életünkből a mérgező személyt. Fontos, hogy felmérd a kapcsolatot, és megértsd a kontextust és a közeget, amelyben fennáll, mielőtt kiválasztanád a megfelelő megközelítési módot. Sosem könnyű leválni egy mérgező személyről, de fontos, hogy a saját jóllétedet és mentális egészségedet helyezd előtérbe.

Forrás: Nick Trenton – Az elengedés művészete

Tartalomhoz tartozó címkék: önfejlesztés pszichológia
Az oldal tetejére