Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Ájurvédikus tanácsok őszre

Ájurvédikus tanácsok őszre

Az ősz folyamán a napfényes órák száma csökken, így a nap sugarai már nem párologtatnak el annyi nedvességet a légkörből, mint korábban. A levegő hidegebbé és párásabbá válik, e miatt a légköri változás miatt a levegő szelessebbé válik, és ezzel a vata jellemzői lesznek dominánsak. Ahhoz, hogy harmóniát teremtsünk az ősz folyamán, főként a pitta, de valamelyest a kapha elemeit kell pótolnunk a mindennapokban.

Majd az évszak előrehaladtával leginkább már csak a pittára kell majd fókuszálni. Ugyanis az ősz folyamán folyamatosan – de különösen a szeles idő érkezésével – felgyülemlik a kapha, így szervezetünk érzékenyebbé válik a hidegre. Elég, ha arra gondolunk, hogy mennyire más egy 15 Celsius-fokos hőmérséklet érzete tavasszal, amikor a télből jövünk kifelé, és ősszel, amikor a meleg nyárból megyünk át a hűvösebb időszakba.

Tehát az évszak elején a vata kibillenésének megakadályozása a fő cél, és ilyenkor két lehetőségünk van az egyensúly megőrzésére:

1. Vagy csökkentjük a levegős elemeket az életünkben, ami viszont természetesen megvonásokkal jár.

2. Vagy emeljük a másik két elem, a tűz és a víz jelenlétét az életünkben. Ez mindig egy kicsit kellemesebb opció, hiszen nem kell lemondanunk dolgokról, sőt ahogy hidegebbé válik az ősz, egyre inkább megterheli a szervezetünket a dolgok megtagadása, így az ájurvédikus őszi teendők javarészt ezek ellensúlyozásáról szólnak. Ezenfelül azt is tudni kell, hogy az ájurvéda szerint minél többrétűen hívjuk be a tűz és a víz elemeit az életünkbe, annál hatékonyabbá válik

A tűz és víz elemeinek felerősítésekor ezekben kell gondolkodnunk:

• Öltözzünk melegen, rétegesen (pitta/tűz).

• Igyunk minél több meleg folyadékot (pitta/tűz, de itt már a kapha/víz elem is jelen van.)

• Együnk minél több meleg, lédús ételt: kásákat, leveseket, ragusabban elkészített ételeket (pitta/tűz és kapha/víz).

• Fűszerezzünk bátrabban, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy együnk csípősen, csak azt, hogy használjunk több melegítő hatású fűszert (tűz).

• Masszírozzuk vagy masszíroztassuk magunkat meleg hőmérsékletű és melegítő hatású olajokkal. A szezám- és az olívaolaj kiváló erre a rítusra. (Ez szintén tűz- és víztöbbletet hoz be az életünkbe, emellett csökkenti a vata jellegű kibillenéseket is a szervezetünkben.)

A hideg, nyirkos idő rendkívül hatékony közeg a baktériumok szaporodására.  Ezért innentől kezdve egészen a következő késő tavaszig használjunk természetes antibiotikumokat és vírusölő hatású növényeket és fűszereket az étkezésünkben, teázásunkban.

Emellett az anyatermészet ilyenkor is megajándékoz minket életet mentő késői étkekkel. Ezzel is segítve, hogy a szervezetünk fel tudjon halmozni vitaminokat és nyomelemeket a téli időszak előtt, megerősítve az immunrendszerünket. Ezek között olyan csodaszerek is vannak, mint például a szőlő. És persze az alma, a körte, a birsalma, a füge, a tök- és káposztafélék ugyancsak csodálatosak a maguk nemében, de a szőlő olyan elképesztő étek, hogy nem véletlenül hívják „az istenek eledelének”.

A szőlő a kutatások szerint körülbelül 5 és fél millió éves gyümölcs, és mivel szinte minden tápanyag megtalálható benne, amire a szervezetünknek szüksége van, őseink a kezdetekben napi rendszerességgel fogyasztották. Az igénytelen növények közé tartozik, így szinte bárhol megterem. A szőlőben kis túlzással az élet forrásához szükséges anyagok sokasága megtalálható, így nem véletlen, hogy a rómaiak vitisnek hívták, ami a latin vita, azaz „élet” szóból származik.

A teljesség igénye nélkül a mai kutatások a szőlő következő hatásait tárták fel:

• A szőlő többféle módon védi a szívet és az érrendszert.

• Segíti a vérképzést, az erek rugalmasságának megőrzését, megelőzi az érelmeszesedést.

• Csökkenti a vérnyomást, megakadályozza a vérrög kialakulását, valamint javítja az erek állapotát, megerősíti a hajszálereket, ezzel a szívkoszorúér-betegségekkel küzdők számára is nagy segítség lehet.

• Emésztésekor hő szabadul fel a gyomorban, ami csökkenti a gyomorban az irritációt, és megszünteti az emésztési zavarokat. A benne található cserzőanyag jótékony hatást gyakorol a bél nyálkahártyájára, és serkenti a bélműködést. Képes megszüntetni a kövesedést a vesékben és a hólyagokban.

• Gátolja a vírusok elterjedését úgy, hogy a benne lévő tanninokkal beborítja a vírusok felszínét, és ezzel megakadályozza, hogy a vírus kapcsolódjon a sejtekhez, így a fertőzés kialakulásának is gátat szab. Még olyan agresszív vírusokénak is, mint a herpesz- és a poliovírus.

• A rendszeres szőlőfogyasztás csökkenti a fáradtság érzetét a benne lévő vas miatt, valamint antioxidánsai javítják a kedélyállapotot, ezzel is csökkentve a stressz káros hatásait.

• Olyan erős gyulladáscsökkentő hatása van, hogy több teszt is alátámasztja rákmegelőző hatását, valamint hatékonyan akadályozza a rákos sejtek terjedését is.

• A gyümölcsök közül messze a szőlőnek van a legjobb asszimilációs hatása, ami növeli a tüdő nedvességtartamát, ezzel egyidejűleg csökkenti az asztmás reakciók gyakoriságát.

• Serkenti az agyműködést. Ki ne ismerné a régi, jól bevált receptet vizsgákra való felkészülés során? Egy kis szőlőcukor, és máris jobban fog az agy. Tanulóknak és szellemi munkával foglalkozóknak kifejezetten hasznos naponta elmajszolni egy fürt szőlőt. De a szőlő nemcsak a szellemi frissességet, hanem a testi regenerálódást is támogatja, főleg az izomregenerációt. Sőt, a szőlőben lévő antioxidánsok elősegítik a méreganyagok távozását a szervezetből, így még egy egyszerű izomláz esetében is rendkívül hasznos.

• Nemcsak elősegíti az emésztést, de a székrekedés ellen is kiváló, hiszen a benne található cellulóznak, cukornak és más savaknak köszönhetően lazít a beleken, ami elősegíti a széklet ürítését.

•A szőlő több módon is jótékonyan hat a látásra. Egyrészt védi a szemet a káros sugaraktól, mondhatni bionapszemüvegként működik. Másrészt az időskorral együtt megjelenő szembetegségek csökkentésében is jelentős szerepe lehet a rendszeres szőlőfogyasztásnak.

• Hatékonyan csökkenti a koleszterinszintet, hiszen a húsában és a héjában is található olyan anyag, ami meggátolja a magas koleszterinszint kialakulását.

• Képes megelőzni, enyhíteni és hosszú távon megszüntetni a migrénes fejfájásokat. A lényeg, hogy korán reggel kell fogyasztani, és hígítás nélkül, azaz ne együnk mást mellé, ezzel elkerülhető a már kialakulóban lévő migrénes rosszullét is.

• A szőlőmagban nagy mennyiségben fellelhető antioxidánsok, köztük a szelén felelős a sejtek regenerálásáért. A sejtek regenerálása pedig magában foglalja a bőr frissítését, amivel csökkennek a ráncok. Emellett a szőlőben fellelhető vitaminok, savak és antioxidánsok megújítják a bőrben található sejteket, ezáltal feszessé, fényessé és puhává varázsolja a bőrünket.

• Segít megőrizni a fogak fehérségét. Ez a benne található almasavnak köszönhető. Amennyiben a szőlőt kifejezetten e célból fogyasztjuk, érdemes éretlenebb fürtöket venni, mivel ahogy érik és édesedik, csökken benne az almasav szintje. Sok-sok elképesztő hatása mellett az ájurvéda kiemeli a szőlőnek azt a nagyon fontos tulajdonságát, hogy telis-tele van növényi őssejttel. Ezt persze nem így fogalmazták meg, hanem úgy, hogy a szőlő képes regenerálni minden sejtünket és összetevőnket. És bizonyos szempontból ez az ájurvéda lényege. Egy végtelenül egyszerű, akár napi szinten végezhető teendő, ami képes a teljes szervezetünk rendszeres megújítására és újjáépítésére.

Forrás: Baktai Ádám - Ájurvéda az élet tudománya

Tartalomhoz tartozó címkék: egészséges életmód életmód
Az oldal tetejére