A koncentrációs képességed az egyik legfontosabb értéked. Miért?
A koncentráció egy varázslatos eszköz, amely egyszerre képes lelassítani és felnagyítani az időt. Az idő pedig az egyik legszűkösebb és legértékesebb erőforrás, amivel valaha is rendelkezni fogsz. Amikor mélyen koncentrálsz, sokkal produktívabb és kreatívabb vagy, mint máskor. Az ötletek áramlanak, a gesztusok pontosabbá válnak, és jelentősen csökken az elméd zakatolása. Szinte úgy érezheted, mintha lassított felvételben élnél. Ezt nevezhetjük „rövid távú összpontosításnak” vagy „koncentrációnak”.
Másrészt, ha elveszítjük a koncentrációt, nehéz visszaterelni a fi gyelmünket egy bizonyos feladatra. A Kaliforniai Irvine Egyetem által végzett tanulmány szerint átlagosan körülbelül huszonhárom percbe telik, mire visszatérünk egy feladathoz, miután elterelték a fi gyelmünket. Gondolj a koncentrációra úgy, mint egy éles fejszére, ami bármit képes átvágni, ha elég sokáig összpontosítasz rá.
Mi történik, ha hiányzik a koncentráció?
Az idő rabszolgájává válsz. Úgy érzed, minden felgyorsul körülötted, és végül csak reagálsz a környezetedre. Magyarán, elveszíted az irányítás érzését, amit a rövid távú koncentráció hiánya okoz. Emellett a gondolataid szétszórtak lesznek, nem egyértelmű irányba haladsz, hanem balra, jobbra, hátra, és nem érsz el jelentős előrelépést. Ez a hosszú távú koncentráció hiányának eredménye. Egyszerűen nem tudod, merre tartasz. Végső soron az határozza meg a jövődet, hogy mire irányítod a figyelmedet a mindennapok során.
A KONCENTRÁCIÓ KÜLÖNBÖZŐ TÍPUSAI
A koncentrációt három típusra osztottam:
- Rövid távú koncentráció (figyelem)
- Átmeneti koncentráció (tervezés/rutin)
- Hosszú távú koncentráció (jövőkép)
Mindhárom típus összefügg egymással. A rövid távú koncentráció azon képességed, amellyel az éppen aktuális feladatra összpontosítasz anélkül, hogy a belső párbeszéded, hirtelen ötletek vagy a környezet zavaró tényezői – zajok, emberek stb. – elterelnék a gondolataidat. Ez a koncentrálásra való képességed. Amikor hatékonyan koncentrálsz, belépsz a „flow” állapotába, és sokkal produktívabbá válsz. A rövid távú koncentrációd javítható a megfelelő rutinokkal, helyes tervezéssel és következetes gyakorlással.
Az átmeneti koncentráció azokból a menetrendekből és napi rutinokból áll, amelyeket alkalmazol, hogy hosszú távon is fókuszált maradj. Lehetővé teszi, hogy hatékonyan haladj előre a nap folyamán, és simán, erőfeszítés nélkül válts egyik feladatról a másikra. Például segíthet elkerülni, hogy időt pazarolj a közösségi média görgetésével, vagy hogy jelentéktelen feladatokon dolgozz.
A hosszú távú koncentráció a kerek egész, amely meghatározza, mire kell mindennap összpontosítanod. Ez a jövőképed. Minél tisztábban tudod megfogalmazni a jövőképed, annál könnyebb lesz hatékony tervet készíteni, amely alapján dolgozhatsz.
Összefoglalva: A kerek egész jövőképed (hosszú távú koncentráció) lehetővé teszi, hogy hatékonyan tervezz, és megfelelő rutinokat alakíts ki (átmeneti koncentráció), ami viszont fokozza a koncentrációdat (rövid távú koncentráció). Amikor ez a három típusú koncentráció összekapcsolódik, az valódi produktivitást eredményez.
KONCENTRÁCIÓ ÉS PRODUKTIVITÁS
A koncentrációs képességed határozza meg a produkti vitásodat, és azt, hogy képes vagy-e elérni a céljaidat. Ez magában foglalja a három típusú koncentráció elsajátítását. Most nézzük meg alaposabban, mi is az igazi produktivitás. Úgy gondolom, hogy öt produktivitási szintet azonosíthatunk.
· Halogatsz. Ez a produktivitás (hiányának) legalacsonyabb szintje. Általában a következők miatt halogatsz:
· Félelem. Félsz attól, hogy nem végzel elég jól egy feladatot, félsz a visszautasítástól vagy az ismeretlentől. ” Tisztázatlanság. Nem tudod, mit kellene tenned ahhoz, hogy előrelépj a céljaiddal, és úgy érzed, megakadtál.
· Motiválatlanság. Nincs tiszta jövőképed, ezért nem vagy motivált a feladatok elvégzésére.” Energiahiány. Nincs energiád arra, hogy egy adott feladatra koncentrálj.
Ennek eredményeként elhalaszthatod a kulcsfontosságú feladatokat, például:
· A potenciális ügyfelekkel való hideghívásokat a visszautasítástól való félelem miatt.
· A könyved megírását, mert félsz, hogy nem lesz elég jó.
· Egy új projekt elkezdését, mivel nem tudod, hol kezdd.
· A kihívást jelentő teendőket, mert már alig maradt energiád.
Ezekben a helyzetekben a rövid távú koncentrációd, az átmeneti koncentrációd (tervezés/rutinok) és a hosszú távú koncentrációd (vízió) gyakran gyenge. Röviden: a jövőképed homályos lehet, alacsony a koncentrálási képességed, és előfordulhat, hogy nincs konkrét terved vagy hatékony rutinod, hogy elkerüld a túlzott figyelemelterelést.
Forrás: Thibaut Meurisse - Figyelem és koncentráció