A nyári időszakban, amikor a természetben számos friss gyümölcs, zöldség és egyéb tápláló élelmiszer elérhető, könnyebb lehet rostgazdag táplálkozást folytatni. A rostok fontosak az emésztés szempontjából, segítenek fenntartani az egészséges bélműködést, és hozzájárulnak a telítettség érzéséhez.
Egészséges mikrobiom
Az egészségünk alapját az egészséges bélrendszerünk adja, és nem kérdés, hogy a bélrendszer egészsége pedig azzal a táplálékkal kezdődik, amit megeszünk. Ez a táplálék lesz az a forrás, ami a bélrendszer egészséges mikrobiomját fenntartja a bevitt éltető rostokon keresztül.
Nyári rostforrások:
Ismerj meg néhány rostgazdag ételt, amit nyáron könnyen beilleszthetsz az étrendedbe:
Gyümölcsök: Gyümölcsök, mint például a bogyós gyümölcsök (eper, málna, áfonya), szilva, dinnye, sárgabarack és citrusfélék, kitűnő rostforrások. Fogyassz belőlük frissen vagy készíts belőlük salátát.
Zöldségek: A nyári időszakban számos zöldség érik, mint például a paradicsom, uborka, paprika, cukkini és salátafélék. Ezek mind magas rosttartalommal rendelkeznek. Készíts friss salátákat, grillezett zöldségeket vagy főzz könnyű levest.
Teljes kiőrlésű gabonák: Cseréld le a fehér lisztből készült pékárukat és tésztákat teljes kiőrlésű gabonából készült változatokra. Ezekben a termékekben magasabb a rosttartalom, így segítenek a teltségérzet fenntartásában. Fogyassz teljes kiőrlésű kenyereket, tésztákat, rizst és zabpelyhet.
Magvak és hüvelyesek: Magvak, mint például a lenmag, chia mag, napraforgómag és tökmag, valamint a hüvelyesek ( bab, lencse és csicseriborsó) kiváló rostforrások. Adagolj belőlük a salátákhoz, smoothie-khoz vagy készíts belőlük ízletes hummuszt.
Smoothie-k: Készíts rostgazdag smoothie-kat friss gyümölcsökből, zöldségekből.
Folyadékpótlás nyáron
A nyári hónapokban különösen fontos megfelelően hidratált maradni, mivel a meleg időjárás és a magas páratartalom könnyen vezethet folyadékvesztéshez. Fontos megjegyezni, hogy a megfelelő folyadékfogyasztás szintén fontos a rostok hatékony működéséhez. Fogyassz elegendő vizet a hidratáltság fenntartása érdekében.
Frissítsd fel ivóvizedet
Nyári napokon préseld ki, vagy dobj pár szelet citrusfélét egy befőttesüvegbe, és önts hozzá vizet némi jéggel. Fontos! Csak bio minősítésű citrusfélét tegyél héjastól a limonádédba! A nem bio gyümölcsök héja permetszereket tartalmazhat! Tegyél a vízbe kígyóuborkát éjszakára, esetleg dinnyét vagy mentát, és kényeztesd magad ezzel a wellnesshez méltó hidratálással.
Nyári méregtelenítés
A bélrendszer regenerálása mellett a nyári időszak kiemelten alkalmas a méregtelenítésre is. A szervezet optimális méregtelenítése szempontjából ilyenkor kerülendők a magas zsírtartalmú ételek, ezek helyett a magas rosttartalmat preferáljuk.
A bélrendszer egészsége mellett fontos figyelmet fordítanunk az agy és idegrendszer valamint a hormonrendszerünk támogatására is. Az idegrendszer és agy szempontjából az egyik legnagyobb káros hatással a nehézfém lerakódások vannak.
A méregtelenítési folyamat egyik nagy része a beágyazódott fémdarabok elérése és kitisztítása – ezek a fémek lehetnek igazán apró, nanoméretű és még kisebb fémekből összeálló gócok. Anthony William két legutolsó kötete az Egészséges agyműködés és a Receptek az egészséges agyműködésért számtalan a tisztítást elősegítő folyamatot és receptet tartalmaznak, kezdve a shootoktól egészen az egytál ételekig.
Nehézfém-méregtelenítési protokoll
Amennyiben valaki egy komolyabb, hosszabb időintervallumú méregtelenítésbe kezdene, akkor érdemes Dr. Csomai Zita legújabb könyvét beszerezni, a Nehézfém-méregtelenítés a gyakorlatban-t. Ebben egy gondosan összeállított orvosi protokollt találunk, melynek követése segít, hogy a hosszú évek alatt lerakódott nehézfémeket kivezessük, eltávolítsuk a szervezetünkből.
Ezzel nem csak szervezetünk általános egészségét fokozhatjuk, de a hormonrendszerünkre is jótékony hatással lehetünk. A szervezetben lerakódott nehézfémek ugyanis sokszor hormontermelési zavarokhoz vezetnek, például pajzsmirigy problémákhoz is. A pajzsmirigy-alulműködés oka nagyon gyakran az ásványi anyagok hiánya, emiatt a nehézfémek felhalmozódnak a pajzsmirigyben.
Az ásványianyag szegény táplálkozás egy ördögi kört indíthat be. A jótékony ásványi anyagok helyére települnek be a nehézfémek, ami leginkább es elsőkent az endokrin szerveket érinti. Ehhez adódnak a krónikus vírusok, amelyek szeretik a nehézfémes közeget, es máris teret engednek az autoimmun, a gyulladásos és egyéb degeneratív folyamatoknak.
Hogyan étkezzünk cukorbetegként?
A cukorbetegeknek fontos szempont a megfelelő táplálkozás és az egészséges életmód fenntartása. A gyümölcsök részei lehetnek az egészséges étrendnek, de a cukorbetegeknek figyelniük kell a gyümölcsfogyasztás módjára és mennyiségére. Itt van néhány fontos dolog, amit érdemes figyelembe venni:
- Válassz alacsony glikémiás indexű gyümölcsöket. Ilyen gyümölcsök például a bogyós gyümölcsök (eper, áfonya), alma, körte, cseresznye.
- Korlátozd a gyümölcslé fogyasztást. A gyümölcslé sokkal gyorsabban emeli meg a vércukorszintet, mivel kevés rostot tartalmaz, ami lassítaná a cukor felszívódását.
- Ügyelj a gyümölcs mennyiségére. Bár a gyümölcsök egészségesek és tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rostokkal, cukortartalmuk miatt mégis hatással lehetnek a vércukorszintre.
- Célszerű egészben fogyasztani a gyümölcsöt. A gyümölcsök egészben fogyasztva több rostot tartalmaznak, ami segít lassítani a cukor felszívódását és hosszabb ideig fenntartani a jóllakottság érzését.
Dr. Neal Barnard tudományos kutatásaival kimutatta, hogy az inzulinérzékenység gyakran javítható és a 2-es típusú cukorbetegség is leküzdhető. Étkezési tervének lépésről lépésre való követésével te is visszafordíthatod cukorbetegségedet! Mindezt részletesen megismerheted a Fordítsd vissza a cukorbetegséged című kötetéből.
Használjuk ki hát a nyári hónapokat az étkezés terén is, ebben az időszakban könnyebb hozzáférni az egészséges és ásványi anyagban gazdag ételekhez, fogyasszunk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt!