A leggyakrabban előforduló krónikus betegségek lelki eredete
Az emberi szervezet egy testi, lelki és energetikai egység, így ezek folyamatosan hatást gyakorolnak egymásra. A lelkiállapotok bizonyos szervekhez köthetőek, így ha meggyengült fizikailag a szervezet és ehhez hozzáadódik egy trauma, stressz, akkor jó eséllyel az a szerv fog megbetegedni, amelyikhez az adott érzelem kapcsolható. Nem lehet azt mondani, minden betegség lelki eredetű, de azt igen, hogy minden betegségben fellelhető a lelki komponens, amellyel érdemes és kell is foglalkozni!
A krónikus betegségek hátterében sokszor találunk lelki tényezőket, kiváltó okokat. Az alábbiakban a gyakran előforduló krónikus betegségek lelki okait találjuk meg.
A SZÍV ÉS ÉRRENDSZERI BETEGSÉGEK LELKI EREDETE
A szív- és érrendszeri betegségek világszerte a vezető halálokok közé tartoznak. A szív a lélek székhelye, így nem is csoda, hogy oly gyakran megbetegszik. A szívhez tartozó érzelem az öröm, a nevetés, ennek hiányában megbetegszik a szív. Biztos, hogy mindenki érezte már azt, hogy valami rossz hír vagy esemény hallatán ténylegesen belefájdul a szíve. Ha nagy trauma ér bennünket, az akár rövid időn belül is tud nagy problémákat okozni.
►Magas vérnyomás: Aki túlvállalja magát és óriási a nyomás rajta, hogy teljesítse a vállalásokat, azt túl sok stressz éri életében, amivel nem tud megküzdeni. Általában jellemző, hogy nem tud nemet mondani, emiatt plusz stressz kerül rá. A társadalmi elvárások, a munkahelyen, a családban való megfelelés fontos tényezők.
►Szívinfarktus: „Megszakad a szíve” Vannak olyan akut helyzetek, amikor akkora a stressz, akkora a bánat, a trauma, hogy az ember nem tud vele megküzdeni, ilyenkor a szó szoros értelmében bekövetkezik az, hogy megszakad a szíve, azaz nem tud tovább működni, infarktust kap a beteg. Természetesen az infarktusnak is van nagyon sok fizikai oka, de a stressz minden esetben hozzájárul.
►Visszértágulat: A visszértágulat a lép energiazavarához köthető, ilyenkor a legjellemzőbb érzelem az aggódás, az aggodalom, a körben járó gondolatok. Ebből a helyzetből elég nehéz kilépni, hiszen, aki ilyen alkat, annak folyamatosan járnak a gondolatai. A célok és a megoldáskeresés mindenképp segítség ebben a helyzetben.
A PAJZSMIRIGY BETEGSÉGEK LELKI EREDETE
A pajzsmirigy esetében is rengeteg fizikai tényező van, az ásványi anyagok hiánya, a krónikus vírusfertőzések, a nehézfémek, az endokrin diszruptorok nem hagyhatók figyelmen kívül. Mindezek mellett az alábbi lelki okok is közbejátszhatnak a betegség kialakulásában.
►A pajzsmirigy a torokcsakrához, a kommunikáció fő területéhez tartozik. Megbetegedései esetén nagyon gyakran az a helyzet, hogy a páciens mondja, amit gondol, de a környezete, házastársa, családtagjai nem értik meg őt, illetve azt, amit mond. Nem megy át az információ, a másik nem érti, olyan, mintha két külön nyelvet beszélnének, és ez nagyfokú frusztrációt okoz a páciensben. Ez lehet párkapcsolatban, de lehet munkahelyen, vagy a gyerekekkel kapcsolatos kommunikációban is. Egy idő után ebben a kommunikációs problémákkal terhelt helyzetben a pajzsmirigy megbetegszik.
►A pajzsmirigy szereti az örömöt, ha úgy éljük az életünket, hogy abban az apró örömöket is meglátjuk, megéljük. Megbetegedés esetén nagyon gyakori állapot ennek az örömnek a hiánya, a „mókuskerék”, amikor telnek a napok, mondhatjuk, hogy az „unalmas hétköznapok”, nincs bennük változatosság, nincsenek valódi örömök, minden nap egyforma. Ezek a szürke, öröm nélküli napok, a monoton állapot, a változatosság hiánya egy idő után feltörnek, és előbbutóbb megbetegítik a pajzsmirigyet.
►Az autoimmun betegségek, mint a Hashimoto- vagy a Basedowkór mögött lévő lelkiállapot általában a bűntudat. Ha valami miatt bűntudata van az embernek, és ehhez hozzáadódnak az említett állapotok, akkor az a pajzsmirigy autoimmun betegségét okozhatja.
A VESE ÉS A HÚGYUTAK BETEGSÉGEINEK LELKI EREDETE
A vese páros szerv, így részben a párkapcsolatunkat jelzi. Ha valakinek visszatérő húgyúti problémái vannak, mindenképp érdemes ebbe az irányba is gondolkodni.
►A veséhez tartozó érzés a félelem. Ha gyakran vagy krónikusan beteg a vese, akkor a félelmeket kell felderíteni, ezek lehetnek a múltban lévő, a tudatalattiba bezárt félelmek. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a vese tárolja az ősenergiánkat, így addig vagyunk egészségesek, míg a vesénk energiája jó állapotban van, ha a vese energiája meggyengül, úgy az életenergiánk is csökken. A veséhez tartozik a fül, a haj, a csontok, így ezeknek a szerveknek a betegségei esetén is gondoljunk a fentiekre. Van-e ezen a téren félelem bennünk?
NŐGYÓGYÁSZATI BETEGSÉGEK LELKI HÁTTERE
Természetesen, mint minden esetben, itt is vannak fizikai, hormonális tényezők, de én mélyen hiszek abban, hogy a nőgyógyászati kérdésekben a lelki traumák legalább olyan erősen szerepet játszanak. Azok a lányok, akiket fiúnak vártak, nem tudtak megfelelni, és általában az egész életüket végigkíséri a megfelelési kényszer. Sok esetben a hormonrendszer elkezd a férfi irányba mozdulni, mert annyira meg akar felelni. Különösen igaz ez azokban az esetekben, ha egyéb területeken sem kapja meg a pozitív visszajelzést („Nem vagyok szerethető”). Nőgyógyászati hormonális problémák, cikluszavarok alakulhatnak ki.
►PCOS (POLICISZTÁS OVÁRIUM SZINDRÓMA): Mindig egy olyan trauma van a hátterében, amikor a nőiséget el kell rejteni, a PCOS leginkább a gyermekkori molesztálás, csúfolódás talaján alakul ki. Mi történik ilyenkor? Bántották a kislányságában, ezért a nőiséget kell elrejteni, a test egy burkot, egy „kőfalat” készít. A test a petefészek köré épít egy burkot, jellemző PCOS esetén, hogy a petefészek kérge megvastagodott, ezen keresztül nem tud kiszabadulni a megérett tüsző, tehát nem lesz tüszőrepedés. Ha nincs tüszőrepedés, a petefészek, az agyalapi mirigy tovább erőlködik, felszabadul még több hormon, férfihormonok is, stresszhormonok is.
►CISZTÁK: A nőknél gyakrabban fordulnak elő ciszták, legyen az a petefészekben vagy a mellben, de akár más szervben. A Hagyományos Kínai Orvoslásról szóló fejezetben már írtam részletesen az aggódásról, az aggodalmakról, a körben járó gondolatokról. Ezek az érzelmek hozzájárulnak a ciszták kialakulásához, hiszen a lépenergia nem tudja a helyén tartani a szerveket. Az egyes szervekben megjelenő ciszták az arra a szervre jellemző érzelem miatti aggódást mutatják. A petefészekciszta a fészekrakással, gyermekvállalással kapcsolatos aggodalmakat jelzi, míg a mellben lévő ciszták jelenthetik a mások miatti aggodalmainkat.
A FÉRFIAKAT ÉRÍNTŐ BETEGSÉGEK
A férfiak esetében elmondható ugyanaz a társadalmi változás, amit a női betegségek esetében a nők oldaláról leírtam, csak itt az ellenkezője történik, ahogy a nők férfiassá válnak, a férfiak elnőiesednek. A férfiak elnőiesedésében még szerepet játszik a táplálékok, az ivóvíz hormontartalma, illetve számos xenoösztrogén, ami ugyanúgy hatással van a férfiakra is.
►A hererák elsősorban a fiatalabb férfiak betegsége. Okozhatja magzati életbeli trauma, ha lánynak várták, de fiú lett. A kollektív tudatalattiban a második gyermeknek kellene kislánynak lennie. De a hererák talán inkább azokban az esetekben fordul elő, amikor nagyonnagyon kislányt vártak és fiú született. A hererák esetében a férfiképet kell elsősorban helyreállítani.
►A prosztata megnagyobbodása, illetve daganata elsősorban idősebb korban fordul elő, amikor már nem használja annyira a férfiasságát. Férfiassággal kapcsolatos problémák miatt alakul ki, amik inkább a későbbi életkorban jelennek meg. mivel a munka, a karrier is a férfi oldalhoz tartozik, így a nyugdíjazás, a „feleslegessé válás” érzése is szerepet játszhat.
Forrás: Dr. Csomai Zita – A betegségek lelki eredete