A gyomor, a hasnyálmirigy, a máj, a vékonybél, a vastagbél betegségei tartoznak ide. Itt is lényeges, hogy a gyomor és a bélrendszer betegségei nagyon gyakran fizikai talajon alakulnak ki, így a megfelelő táplálkozás, étrend elengedhetetlen ahhoz, hogy emésztőrendszeri problémából valaki gyógyuljon. Sok esetben a táplálkozás mellett komoly lelki problémák is vannak, ezek hátráltatják a javulást, a gyógyulást, míg ha együttesen kezeljük fizikailag, étrenddel, gyógynövényekkel stb. és ehhez tesszük hozzá a lelki oldalt, akkor a gyógyulást is felgyorsíthatjuk.
A mikrobiom szerepe
A mikrobiom a bélrendszerünkben, szervezetünkben élő baktériumok és vírusok (ezt viromnak nevezzük) összessége. Ma már kutatások igazolják, hogy a mikrobiomban élő baktériumok, illetve a szervezetünkben élő krónikus vírusok befolyásolják a lelkiállapotunkat, sőt akár a személyiségünket is képesek megváltoztatni. Bizonyos bélbaktériumok hozzájárulnak a depresszió kialakulásához vagy a szorongás, a félelmek fenntartásához. Ilyen tapasztalatokat a széklettranszplantáció után is megfigyeltek.
Gyomor
A beteg nem tudja megemészteni a történteket, sok mindent lenyelt, aztán emésztgeti. A torok betegségeinél volt szó arról, hogy valaki állandóan kompromisszumot köt a békesség kedvéért, nem tud konfrontálódni, ez aztán a gyomorban is okozhat betegséget.
Amikor valami olyan dolog történik, amit végképp „nem vesz be a gyomrunk”, vagy „hányunk az egésztől”, akkor is megjelenhet a gyomorban valamilyen elváltozás. Míg az első, kompromisszumos esetben krónikus betegségek alakulnak ki, addig a hirtelen kialakult helyzetekben lehetnek akut betegségek. Ez persze átmehet egy krónikus állapotba, ha nem tudjuk feldolgozni, megemészteni a történteket.
Hasnyálmirigy
A hasnyálmirigy külső elválasztású része termeli az emésztőenzimeket, és ha ezek kiszabadulnak, akkor emészti saját magát. Ily módon elsődlegesen az önmarcangolás, a bűntudat érzésére gondolunk a pajzsmirigy betegsége kapcsán. „Felemészti saját magát.” A bűntudat a legmélyebb érzések közé tartozik, talán ennek is lehet szerepe abban, hogy a hasnyálmirigy-daganatok általában gyors lefolyásúak, nagyon agresszívek.
Máj- és epebetegségek
A máj érzelme a harag, az irigység. A máj egyébként is terhelt a méreganyagokkal, de amikor még a lelki mérgeink is hozzáadódnak, egész komolyan károsodhat. Magyarul is mondjuk, hogy „sárga irigység”, amikor az ember belesárgul az irigységbe, az a máj érintettségére utal.
ÉTELINTOLERANCIÁK, glutén és tejérzékenység
Az ételérzékenység véleményem szerint elsősorban fizikai talajon alakul ki, szerepet játszik benne a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, a méreganyagok, a nehézfémek, a megváltozott étkezési szokások, az antibiotikumok és még számtalan tényező. Amiért mégis szentelek ennek a témának egy kis fejezetet, az az, hogy sok felületen olvasható ezen kórképek lelki háttere, és ha az megoldódik, akkor már nem kell diétázni soha többet a betegnek. A tejérzékenységet az anyával, a glutén- és tojásérzékenységet pedig az apával való kapcsolathoz társítják. Ebben az esetben elkezdődik az áskálódás, hogy megoldják ezt a rossz kapcsolatot, mi hol romlott el.
Irritábilisbél-szindróma
Nagyon sok olyan beteg kapja meg ezt a diagnózist, akiknél nem sikerül konkrét betegséget megállapítani, de mégis folyamatosan panaszaik vannak. Az irritábilisbél-szindróma véleményem szerint sok esetben az ételintoleranciákkal van összefüggésben, de természetesen, ha valakinek folyamatosan fáj a hasa, vagy hasmenése van napjában 6-8-szor, vagy nincs széklete napokig, valahol természetes, hogy a beteg gondolatai csak e körül forognak. Itt az elsődleges az intoleranciák felderítése és az étrend rendezése, de mellette az önértékelés helyreállításával, a szerethetőség kérdésével is foglalkozni kell.
A vastagbél betegségei A vastagbél autoimmun betegségei: Crohn-betegség, colitis ulcerosa, cöliakia
Az autoimmun betegségek esetében a szervekhez kapcsolódó lelkiállapothoz (azaz az elengedési problémákhoz, a mocskos helyzetekhez) kapcsolódik az önmarcangolás, a bűntudat. Gyakran találkoztam olyan esettel, hogy a betegnek egy elhunyt hozzátartozóval szemben volt bűntudata, mert valamit nem tett meg, amit meg kellett volna tenni, vagy nem volt ott az utolsó időben, hogy segítsen. Crohn-betegség esetén gyakrabban találkoztam azzal, hogy a beteg számára kényelmetlen helyzetben van, rossz házasságban vagy munkahelyen, az elfogadás hiányával szembesül, úgy érzi, hogy nem szeretik, „szerethetetlen”. Ilyenkor mindig foglalkozni kell a bűntudattal, az önmarcangolással. Abban biztos vagyok, hogy autoimmun betegség esetén a sok fizikai tényezőt is kezelni kell, a megfelelő étrend elengedhetetlen, de a lelki tényezőket sem lehet figyelmen kívül hagyni, mert ez ugyanúgy fenn tudja tartani a folyamatot, mintha folyamatosan nem megfelelő ételeket enne a páciens.
Forrás: Dr. Csomai Zita - A betegségek lelki eredete