Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Természetes gyógymódok alkalmazása gyerekeknél

Természetes gyógymódok alkalmazása gyerekeknél

Az utóbbi években egyre több figyelmet kapnak a természetes gyógymódok, egyre nyitottabbak a fiatal szülők, és mind többször szeretnének gyógyszermentes, vegyszermentes megoldásokat. A legtöbb gyerekbaj kiválóan kezelhető szelíd módszerekkel, különösen akkor, ha ezeket az első tünetek megjelenésekor alkalmazzuk. Sokszor már nincs is szükség az orvosra.

A kisbabák, a kisgyermekek kezelése különös figyelmet igényel, hiszen a gyermek nem egyenlő egy kisméretű felnőttel. A növekedésben lévő, fejlődő szervezet másképp reagál a természetes gyógymódokra is, mint a felnőtt ember szervezete. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ami természetes, az nem feltétlenül ártalmatlan, hiszen ezeknek a szereknek is lehetnek mellékhatásai, ha nem megfelelően alkalmazzuk őket.

Gyógynövények csecsemő és kisgyermekkorban

Gyógynövényeket nagyon jó eredménnyel alkalmazhatunk gyerekbajokra, azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy kellő ismeretek hiányában esetleg ezek a szerek is ártalmasak lehetnek. Fontos szabály, hogy folyamatosan egy gyógynövényt sem alkalmazhatunk, mindig kúraszerűen, illetve az adott problémának megfelelő, legjobb szert használjuk.

Vitaminok gyermekkorban

A vitaminok az élethez, a szervezet egészséges működéséhez elengedhetetlenül fontos tényezők. Hiányuk betegséget okoz, azonban gondatlan, túlzott adagolásuk is veszélyes lehet. Két nagy csoportot különböztetünk meg: vízben, illetve zsírban oldódó vitaminok vannak. A vízben oldódó vitaminok (B-csoport, C) felszívódása után a fel nem használt, felesleges mennyiséget kipisiljük, tehát ezeket a vitaminokat nem lehet túladagolni. A zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) a májban, illetve a zsírszövetben raktározódnak, ennek ellenére megfelelő, természetes formában alkalmazva ezeket sem lehet túladagolni.

Mi a helyzet a multivitaminokkal?

Egy amerikai munkacsoport vizsgálatai bizonyították, hogy a hat hónapos kor előtt adott mesterséges multivitamin-készítmények megváltoztatják az immunrendszer működését, ezáltal emelik a későbbiekben kialakuló ételallergiák, allergiák és asztma valószínűségét. A 3 éves kor alatt adott multivitamin- készítmények pedig jelentősen emelik a későbbiekben kialakuló ételallergiák valószínűségét. Megfelelő indikációban, az előírásnak megfelelően alkalmazva a vitaminok szükségesek, alapvetőek a szervezet működéséhez, azonban 3 éves kor alatt ne adjunk meggondolatlanul és feleslegesen vitaminokat, helyette részesítsük előnyben a természetes készítményeket, gyümölcskoncentrátumokat.

Az ómega-3 zsírsavak szerepe a gyermekgyógyászatban

Az utóbbi években az ómega-3 zsírsavak a figyelem középpontjába kerültek a megelőzés és a kiegészítő kezelések területén. Gyermekgyógyászati jelentőségüket számos kutatásban bizonyították. Az ómega-3 zsírsavak telítetlen, úgynevezett esszenciális zsírsavak, melyeket a szervezet nem képes előállítani, mindenképp táplálékkal kell bevinni. Ezen zsírsavak hiánya viselkedési, tanulási problémákat és hangulatingadozást okozhat kisgyermekeknél, hiányállapotuk szerepet játszhat a gyermekkori allergia, asztma, ekcéma kialakulásában is.

Forrásai elsősorban a halak: a lazac, a tonhal, a makréla, a hering, a szardínia, továbbá az algák és a ligetszépeolaj.

Ezek a telítetlen zsírsavak kulcsfontosságú szerepet játszanak az agy fejlődésében, működésében, a normál növekedésben és fejlődésben. Az ómega-3 zsírsavak az agyban koncentrálódnak, ezért meghatározóak a kognitív (memória) és a viselkedési funkciók területein. Hiányukban gyakrabban jelentkezik fáradtság, gyengült emlékezet, bipoláris (mániás depresszió) zavarok, depresszió, szív- és érrendszeri panaszok, érelmeszesedés, daganatos elváltozások, bőrszárazság és viszketés. Az immunrendszer működésében is kedvező hatásúak. Kutatások bizonyították gyulladáscsökkentő hatásukat, ezáltal a krónikus betegségek kialakulását képesek lassítani, megelőzni.

Nagyon fontos, hogy az étrend megfelelő arányban tartalmazza az ómega-3 és az ómega-6 zsírsavakat, de sajnos az európai és az amerikai étrendben általában 14-25-ször több az ómega-6 zsírsav.

Aromaterápia gyermekeknek

Manapság nagyon nagy divat lett az aromaterápia, közkedvelt dolog illóolajokat párologtatni, különböző krémekben, kenőcsökben bedörzsölésre használni, vagy gyógycukorkákban belsőleg elfogyasztani. Az aromaterápia megfelelő alkalmazás mellett nagyon hatásos segítség bababajokra, így például meghűlésre, pocakfájásra, székrekedésre, izomgörcsökre. Itt azonban még óvatosabbnak kell lennünk, hiszen a gyógynövényeknél leírtak mellett a nem szakszerűen használt, erős, tömény illóolajok akár légzési zavarokat, görcsöket is okozhatnak a babáknál.

Kizárólag kiváló minőségű, 100 százalékos tisztaságú, természetes illóolajat használjunk kisbaba jelenlétében még párologtatásra is. A párologtatásnál ügyeljünk arra, hogy a picik orra jóval érzékenyebb a felnőttekénél, így kisebb mennyiséget használjunk.

Homeopátia

A homeopátiás szerek felfedezése hosszú időre nyúlik vissza, dr. Samuel Hahnemann (1755–1843) nevéhez fűződik. Rá akart jönni, hogyan alkalmazhatja a gyógyszereket úgy, hogy azok minden esetben biztonságosak és hatásosak legyenek, ne okozzanak mellékhatásokat.

A homeopátiás szerek növényi, állati és ásványi eredetűek lehetnek. Lényeges különbség azonban a gyógyszerek és a homeopátiás szerek között, hogy a homeopátiás szerek egyedülálló hígításon esnek át, ezáltal kémiai értelemben vett hatóanyagot már nem tartalmaznak, helyette biológiai információt közvetítenek a szervezetnek. Ez a biológiai információ a szervezet öngyógyító rendszerét aktiválja, így segít a különféle panaszok, betegségek leküzdésében.

A homeopátiás szerek a „kutyaharapást szőrével” elven működnek. Ez azt jelenti, hogy amilyen tüneteket egy bizonyos anyag, növény nagy mennyiségben való bevitele eredményez, homeopátiás szerként pontosan ezeket a tüneteket gyógyítja. Például a hagyma könnyezést, szemviszketést, tüsszögést, orrfolyást, néhány embernél nehézlégzést okoz, a belőle készült homeopátiás szer éppen ezen tüneteket enyhíti, tehát a nátha, illetve az allergiás szemgyulladás és orrfolyás ellenszere.

Gyerekek ájurvédikus szemmel

Az ájurvéda szanszkrit kifejezés, szó szerinti fordításban „az élet tudománya”, egy életfilozófia, melynek alapját több évezredes írásos emlékek képezik. Célja, hogy megmutassa az embereknek a tökéletes egészség felé vezető utat. Tanítása szerint a test, a lélek és a szellem elválaszthatatlan egységet alkotnak. Az alkattól és az éghajlattól függően ír elő személyre szabott egészségmegőrző, javító tevékenységeket, ilyen például a táplálkozás, a mozgás, a gyógynövények használata.

Az ember alkatát a három dósa, azaz minőség határozza meg:

Vata: a levegő és az éter minősége.

Pitta: a tűz és a víz minősége.

Kapha: a föld és a víz minősége.

A három dósa természetesen együttesen is előfordulhat, ilyenkor kétdósás vagy háromdósás alkatról beszélünk. Az alkatunk a születésünk pillanatában meghatározott, a három dósa aránya alkotja. Ez megmutatja a számunkra helyes életmódot, és azt is, hogy melyek azok a betegségek, amikre hajlamosak vagyunk, illetve mely ételek kedvezőek, melyek kedvezőtlenek számunkra.

A ájurvédikus gyógyászat alkalmazása előtt mindenképpen végezzünk el egy tesztet amiből kiderül gyermekünk melyik dósába tartozik. ( A teszt megtalálható a könyvben)

Forrás: Dr. Csomai Zita – Gyerekbajok természetes gyógymódjai

Tartalomhoz tartozó címkék: egészséges életmód életmód
Az oldal tetejére