Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Fejleszd önbecsülésed - Randizz önmagaddal!

Fejleszd önbecsülésed - Randizz önmagaddal!
Technikák a Szuperszemélyiséged eléréséhez

Hogy néz ki a belül hordott önbecsülés a gyakorlatban?

Képzeld el, hogy elmész randizni valakivel. Hogy alakul ki jó viszony közöttetek? Majd modellezd le ezt a saját magaddal való viszonyodra. Szeresd meg magad úgy, ahogy egy idegen embert megszeretsz. Vizsgáld meg az alábbi folyamatot! Az önterápia neve: Randizz önmagaddal!

1. Tartsd be a magadnak tett ígéreteidet!

Ez kezdetben nagyon nehéznek tűnhet. A tömeg nagyon sokat ígérget, és végül semmit sem tart be, te viselkedj itt is pont fordítva: nagyon keveset ígérj magadnak, de azokat mind tartsd be. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne legyél rugalmas. Ha új információ kerül a birtokodba, bármikor azonnal módosíthatsz a döntéseden. Az információk szavatossági ideje pillanatok alatt változhat. Erre mondta azt Jung, hogy ami délelőtt igaz volt, délutánra már nem lesz az. De maradj éber, és legyen súlya és hitele a szavadnak.

Például sokan bele sem gondolnak, hogy ébredéskor a szundi gomb rendszeres használata mennyire rombolja tudat alatt az önmagunknak tett ígéretek hitelességét. Beállítod, hogy kora reggel fix időpontban csörögjön a kütyüd, aztán kétpercenként újra jelezzen. Már a döntésed pillanatában kezded meghekkelni az ígéreted, és a kiskapukat keresgélni. És tömegesen szenvedtetik magukat így, akár egy fél órán keresztül ezzel a folyamatos kinyomkodással, mire az ágyból felkelnek. Ez sem egy személyiségjegy, hanem egy felvett szokás – még ha tíz éve így csinálod is. A tudatosságoddal már a következő pillanatodban változtathatsz. Van, aki azzal védekezik ilyenkor, hogy ő direkt nem akar kikelni az első csörgésnél, csak fél órával később, a nyomkodások után, tehát neki ez is a terv része. De akkor aludj egy fél órával többet, és az első csörgésnél azonnal kelj ki az ágyból! Sokkal frissebb leszel, mint fél órás szenvedtetés után.

Arról nem is beszélve, hogy máris büszkén állhatsz meg magad előtt, mert sikerélménnyel és tudatosan indítod minden egyes napodat. Ha már a nap legelső döntését sem tudod önfegyelemmel megcsinálni, mi lesz később? Mi lesz a diétával, az edzéssel és az egyéb szokásaiddal? Ha te nem veszed komolyan a saját szavadat, akkor az élet sem fogja komolyan venni.

2. Legyen minőségi időd önmagaddal!

Egy randin minőségi időt töltötök egymással. Te töltesz magaddal minőségi időt? Vedd számba, hogy milyen tevékenységek tartoznak neked a minőségi idő fogalmába. Minőségi időnek az számít, ami a saját magaddal való kapcsolatodat fejleszti. Vagyis az nem minőségi idő, ha mások életét nézed, semmitmondó tartalmakat görgetsz, és egyéb figyelemelterelő tevékenységeket folytatsz. Hiába vagy éppen fizikailag egyedül, az messze nem jelenti azt, hogy minőségi egyedüllét történik. A minőségi időben töltődsz, és figyelsz magadra. Ilyen lehet a tudatos befelé figyelő csend, a meditáció, egy fejlesztő könyv olvasása vagy hangoskönyvhallgatás, egy kád fürdő, a jógázás, a táncolás egyedül a szobádban, egy erdei séta, egy hétvégi elvonulás, egy utazás, egy légzőgyakorlat, egy festmény készítése, egy teaszeánsz, egy horgászás, lovaglás stb. Ha magas az önbecsülésed, az azt jelenti, hogy becsülöd a saját társaságodat. És minél jobban élvezed ezt, annál jobban fogja élvezni a környezeted is, és alig várják, hogy a környezetedben lehessenek.

Az egyik legfontosabb minőségi idő magaddal a minőségi csend. Amikor csak ülsz, és élvezed a saját társaságod, gyönyörködsz magadban. Jelen vagy. Ha szereted a saját társaságodat, az kiül az arcodra, és elképesztő kisugárzással aranyoz be téged.

3. Bókolj magadnak!

Beszélj szépen magadhoz. A tömeg ezzel nagyon hadilábon áll, mert reggeltől estig pocskondiázza magát. Olyan szemét módon tudunk magunkkal beszélni, hogy az botrányos.

Egy jó randin bókolnak egymásnak a partnerek. Vajon mit szólna a másik, ha azokat a mondatokat mondanád neki, amiket magadnak szoktál mondani, mondjuk, egy hétfő reggel, amikor tükörbe nézel? Ha belül hordott, magas szintű önbecsüléssel akarsz élni, akkor meg kell tanulnod szépen és kedvesen beszélni magaddal. Úgy, ahogy a legkedvesebb barátoddal vagy szeretteddel teszed! Az, hogy mit gondolsz magadról, szavak nélkül is kiül az arcodra.

Úgy is mondhatjuk, hogy az emberek hallják a magadnak mondott gondolataidat. Ha pozitív a belső kommunikációd, akkor az élet minden pillanatában fel leszel töltve bókokkal. Ez annyira fontos, hogy erről fogunk még részletesebben is beszélni.

4. Hallgasd meg magad!

Az ember soha nem volt még ennyire távol saját magától a történelemben. Az internet beköszöntével azonnal teleportálhatjuk magunkat a virtuális világba, és egész nap ott is maradhatunk. Azt láthatod, hogy a tömeg egyre nehezebben tudja megfogalmazni az érzéseit és gondolatait. Gyakran nem is látják át, hogy mi zajlik le bennük. Csak azt érzik, hogy egyre inkább tele vannak szorongással és félelemmel. Minél kevésbé hallgatod meg magad, annál rosszabbul fogsz aludni esténként.

A tömegnek mára hatalmas alvásproblémája van. Érthető is, hiszen egész nap menekül önmaga és a gondolatai elől, így az egyetlen helyzet, amikor egy kis befelé figyelés lehetősége adódik, akkor van, amikor a nap végén bezuhan az illető az ágyba. Egy jó randin meghallgatjuk egymást. Modellezd le ezt is a magaddal való kapcsolatodra, és rendszeresen hallgasd meg magad. Találd meg a formáját annak, hogy rendszeresen ventilálni tudj.

Nyugodtan hangosítsd ki az elmédben zajló gondolatokat, beszélj magaddal! Ez egy nagyon hatékony elmeprogramozó technika, ettől még nagyon nem vagy bolond! A tömeg elítéli azt, és nevet azon, aki magában beszél, miközben ez képes megötszörözni a tudatosítást. És teljesen más egy gondolatot a fejünkben hallani, és megint más hangosan kimondva szembesülni vele. Amit kimondok, amit nevén nevezek, azzal hatékonyabban tudok mit kezdeni. Ezt tekintheted egy aktív meditációs technikának is. Mindemellett rendszeresen, lehetőleg napi szinten csendesedj el, és programozd az elmédet és a gondolataidat.

5. Kényeztesd magad!

Egy randin nem ritka, hogy meglepjük egymást valami figyelmességgel és kedvességgel. Viszünk egy szál virágot, vagy küldetünk egy csokrot, beállítunk az előző alkalommal említett ínyencséggel, vagy főzünk a kedvesünknek valamit, esetleg egy mennyei masszázzsal kényeztetjük. Mi számít számodra kényeztetésnek, és hogy tudod magadnak megadni? Lepd meg magad valamivel. Készítsd el a kedvenc ételed, vagy te is bátran elviheted magad megmasszíroztatni, szaunázni, fodrászhoz…

Fedezd fel, hogy mi a kényeztető számodra. Nem kell, hogy a kényeztetésnek feltétlenül anyagi vonzata legyen. Menj, nézd meg a naplementét, vagy engedj meg magadnak egy fél óra tudatos semmittevést és pihenést. Ha odafigyelsz arra, hogy időben ágyba kerülj, és megfelelő mennyiséget aludj, az is az önkényeztetés egy fontos eleme.

6. Bánj magaddal tisztelettel!

Valószínűleg királynőként és királyként bánsz a randipartnereddel. Megadod neki a maximális tiszteletet. És magadnak? Mi a bizonyítéka annak, hogy tiszteled saját magadat? A külsőd és belsőd egyaránt képes árulkodni erről. Az önszeretet abban is megmutatkozik, hogy a külsőddel is foglalkozol, ápolod, gondozod, és harmóniában vagy vele.

A tudatos önmérgezés, önsorsrontó tevékenység rombolja az önbecsülés érzését. Bizonygathatod egy toxikus szokás végzése közben, hogy ez mennyire jólesik, miközben minden egyes egészséges sejted sikít belül, hogy hagyd abba, ne csináld ezt, mert nem jó neki. Önmagad tisztelete nem pénz kérdése. Teljesen meztelenül is sugározhatod magadból az önmagad iránt érzett tiszteletedet és szeretetedet.

Tisztelettel beszélsz magadról, vagy csak leszólod magad, mert az közönségbarát, és amúgy is az önócsárláshoz vagy hozzászokva? Ha magas szintű az önbecsülésed, akkor másokról és magadról is tisztelettel nyilatkozol. Tiszteletben tartod, hogy olyanok, amilyenek, és azt is tiszteletben tartod, hogy abban a pillanatban te is olyan vagy, amilyen. Az önmagaddal való tisztelet jele még az, hogy határokat húzol, nemet mondasz, képviseled az érdekeidet, és romboló helyett építő szokásokat alakítasz ki. Mert önmagad tisztelete a szokásaidon is látszik. Mutasd meg, hogy mit csinálsz egy nap, és láthatóvá válik az önbecsülésed szintje.

7. Húzd meg a határaidat!

Ha te nem húzod meg a határaidat, akkor mások sem fogják. Élvezni fogják, hogy a végsőkig kihasználhatnak, és zsarnokoskodhatnak feletted. Amikor zsarnokokat szolgálsz ki, akkor azt érzed, hogy szeretnek, mert nagyon kedvesek lehetnek veled, de ők nem téged szeretnek, hanem az irányíthatóságodat, és azt, amit adni tudsz. Aki becsüli magát, az becsüli a saját idejét is.

Azért nem húzunk határokat, mert azt kolduljuk éppen, hogy cserébe mások szeressenek, megbecsüljenek minket. Amint ezt átfordítod magadra, vagyis magad miatt érzed a szeretetet, és magad miatt érzed a megbecsülést, azt fogod tapasztalni, hogy könnyen húzod meg a határaidat, mert már nem az határoz meg téged, hogy mit gondolnak rólad mások. Az önszeretet megvédi a határait.

8. Állj ki magadért!

Önmagad előtt, fejedben mindenképp, minden esetben. Ha hibázol, akkor is maradj kedves magaddal, és vond le a tanulságokat. És vannak külső helyzetek is, amikor a csönd a leghasznosabb dolog, amit mondhatsz. Főleg, ha érzelmi infantilisekkel van dolgod. Magas önbecsüléssel sem kell minden helyzetből győztesként kijönnöd. Sőt, annál kevésbé érdekel bármi ilyesmi. Számodra már nem az lesz a fontos, hogy ki győz. Az egész illúzió. Mert egyébként mindig az győz, aki ura marad önmagának bármilyen helyzetben, és nem mások vezérlik az érzelmi állapotát. Ehhez a magas érzelmi intelligenciád nagy segítségedre lesz. Tudni fogod, hogy mikor van értelme a szónak, és mikor a csendnek.

Viszont a csend soha ne legyen elfojtás, ezért fontos, hogy a belső kommunikációd maradjon tudatos. Vannak konfliktusok, amelyekbe már nem mész bele. És nem azért, mert konfliktuskerülő vagy – azt már meghaladtad –, hanem mert fejlett az érzelmi intelligenciád. De magaddal mindig kacsints össze.

Az önszereteted kapcsán az elmédnek nemcsak szavakra van szüksége, hanem bizonyítékokra is. Vagyis ha a nap végén felhívna valaki, és megkérdezné tőled, hogy mik a konkrét bizonyítékaid arra, hogy szereted magad, akkor erre neked csípőből tudnod kell válaszolni, bármilyen apróságot tettél is az ügy érdekében.

Két perc tudatos minőségi énidő is elképesztő pozitív hatást gyakorolhat. Ráadásul minél magasabb tudatszinten vagy, annál kevésbé kell figyelned az önbecsülésszokásaidra. Egyre inkább automatizált rutinjaiddá válnak. Az önszeretet megszépít és harmonizál, így egy idő után az egész napod képes meditációvá válni.

Forrás: Soltész Ian – Szuperszemélyiség

Tartalomhoz tartozó címkék: önfejlesztés
Az oldal tetejére