Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az önuralom, ami sikerre visz téged!

Az önuralom, ami sikerre visz téged!

AZ ÖNFEGYELEM ALAPELVEI 

Az életben elért sikereket általában a személyes tulajdonságok együttesének a számlájára írják. A sikeres ember tehetségesnek, motiváltnak és intelligensnek számít. Feltételezik róluk, hogy pozitív gondolkodásmóddal és stratégiai kockázatvállalási hajlandósággal rendelkeznek. A kevésbé jóhiszeműek talán úgy gondolhatják, hogy az illetőnek egyszerűen csak szerencséje volt. Bár ezek mindegyike szerepet játszik a sikerben, egyikük sem helyettesítheti az önfegyelmet.

A tehetséges egyének kudarcot fognak vallani, ha nem tudnak ellenállni a vágyaiknak, és nem képesek rászánni magukat arra, hogy megtegyék, amit kell. Hasonlóképpen azok a motivált emberek, akik híján vannak a fegyelemnek, jellemzően nem érik el a céljaikat, mivel sosem tart ki a motivációjuk. Önmagában az intelligencia sem elegendő. Calvin Coolidge-ot idézve, a világ tele van olyan intelligens emberekkel, akik nem sikeresek.

Na és mi a helyzet a szerencsével? Bizonyára ennek is megvan a maga szerepe, és egyesek valóban szerencsésebbek, mint mások. De az önfegyelem mindig üti a szerencsét. Azok, akik híján vannak a szerencsének, de hajlandók arra, hogy szívósan kitartsanak a célkitűzéseik mellett, amikor a motivációjuk lanyhulni látszik, nagyobb valószínűséggel lesznek sikeresek, mint a szerencsés, de fegyelmezetlen emberek. Ha egy gyors pillantást vetünk a lottónyertesek eseteire, magunk is láthatjuk a kijózanító valóságot.

A tehetség, a motiváció, az intelligencia és a szerencse segíthetnek elérni a céljaidat. De ezek egyike sem megbízható. Az önfegyelem sziklaszilárdságú alapja nélkül a siker valószínűleg csak szórványos, rövid életű és tovasuhanó lesz.

 

AZ ÖNFEGYELEM MEGHATÁROZÁSA 

Az önfegyelmet és az önszabályozást gyakran felcserélhető fogalomként használják. Ám nem azonosak, és fontos különbséget tennünk közöttük. Az utóbbi csupán az előbbinek egy aspektusa. Egyszerűen fogalmazva egymás tükörképének is felfogható e két fogalom. Az önfegyelem az, ami mozgásban tart, amikor inkább megállnál. Segít kikelned az ágyból, amikor inkább megnyomnád a „szundit” az ébresztődön. Rávesz, hogy takarítsd ki az otthonodat, amikor inkább tévét néznél. Edzés során arra sarkall, hogy elvégezz még egy ismétlést vagy sorozatot, holott már éppen arra készültél, hogy abbahagyd.

Az önfegyelem arra való hajlandóság és képesség, hogy céljainknak, értékeinknek és meggyőződéseinknek megfelelően cselekedjünk, függetlenül attól, hogy pillanatnyilag hogyan is érezzük magunkat.

 

AZ ÖNFEGYELEM SZABADSÁG 

A vágyaink kielégítése ugyan szabadságnak tűnhet, valójában azonban ez nem egyéb, mint az önbebörtönzés egyik formája. Feladod a viselkedésed és döntéseid feletti uralmat, és a vágyaid veszik át az irányítást. Elveszíted az ahhoz szükséges képességedet és hajlandóságodat, hogy a céljaid, értékeid és meggyőződéseid szerint cselekedhess. Ha állandóan engedsz a késztetéseidnek, rabszolgává teszed magad. Megengeded, hogy a késztetéseid uralmuk alá vonják a viselkedésedet, és tönkretegyék az elhatározásodat.

Az önfegyelem gyakorlása felszabadít, azaz szabadságot ad számodra ahhoz, hogy a hosszú távú ambícióidat és törekvéseidet hajszolhasd. Többé már nem a vágyaid uralkodnak feletted. Helyettük szabadon megteheted, hogy azt az utat válaszd és járd, amely segíteni fog neked a céljaid megvalósításában.

 

AZ ÖNFEGYELEM HÉTKÖZNAPI PÉLDÁI

Most, hogy meghatároztuk az önfegyelem fogalmát, nézzünk néhány gyakorlati példát. Jó eséllyel életed számos területén fegyelmezetten viselkedsz már. Ez jó hír, mivel azt mutatja, hogy már rendelkezel azzal, amire szükséged van. Valahányszor bevetsz valamit, hogy kontrollálni tudd életed egy adott területét, mintaként használhatod azt, hogy más területek felett is átvedd

Íme pár példa az önfegyelemre működés közben. Valószínűleg néhányat közülük már te is alkalmazol, vagy legalábbis a múltban már előfordult, hogy használtad.

- Tanulsz, hogy jól teljesíts a vizsgákon, a teszteken

- Minden héten elvégzed a házimunkát, hogy tisztán tartsd az otthonodat

- Naponta edzel, hogy formában maradj

- Tartod a szádat, hogy ne mondj olyat, amit később megbánhatsz (ideértve a közösségi médiát is)

- Kerülöd az egészségtelen ételeket, hogy lefogyhass

- Minden hónapban spórolsz, hogy legyen pénzed a nyaralásra

- Figyelmet szentelsz a barátaidnak, ápolod a kapcsolataidat

- Ügyelsz a személyes higiéniára, hogy egészséges maradj és szalonképes legyél

- Időben érkezel, hogy ezzel is tiszteletet mutass mások iránt

- Meditálsz, hogy csökkentsd a stresszt és javítsd az összpontosításodat

- Ígéreteid megtartásával jelzed, hogy megbízható vagy

- Önfejlesztő könyveket olvasol, hogy növeld tudásodat és pallérozd gondolkodásmódodat

Kétségtelen, hogy még akkor is gyakorlod az önfegyelmet, ha cselekedeteid annyira a rutinoddá váltak, hogy ezt már nem is veszed észre. Fontos belátnod ezt a tényt, hiszen ez fogja táplálni a motivációdat, hogy életed akármelyik területén fegyelmezetté válhass, ahol csak szeretnél. Mindez azt mutatja, hogy az önfegyelem nem elérhetetlen. Épp ellenkezőleg: már el is érted! Egyszerűen csak tovább kell fejlesztened magadban, illetve meg tanulnod, hogyan alkalmazd életed más területein is.

Forrás: Damon Zahariades -  Önuralom – a belső erő

Tartalomhoz tartozó címkék: önfejlesztés
Az oldal tetejére