Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A hét ájurvédikus receptje az Upma – reggeli a hideg évszakokra

A hét ájurvédikus receptje az Upma – reggeli a hideg évszakokra

A hideg napokra az Ájurvédában az upmát, vagyis egy zöldséges búzadarát javasolják reggelire, mert a búzadara magasan tartja a testhőháztartásunkat. Főként azoknak ajánljuk, akik már korán reggel elindulnak, így ameddig egy kicsit felmelegszik az idő, a magasabb testhőmérsékletük megvédi őket a megfázásos nyavalyáktól.

Ez az étel a legegyszerűbb ájurvédikus főzési technikával elkészíthető, és a fűszerezése sem bonyolult. Az étel elkészítési ideje max. 10-15 perc, főként ha csak néhány embernek készítjük.

Íme a recept:

  • Pici ghín (tisztított vaj) vagy valami jóféle olajon megpirítunk kevés apróra vágott gyömbért (és hagymát, ha ez belefér nekünk), és amikor megbarnultak a gyömbérszeletek szélei (és üvegesre pirult a hagyma), kipattogtatunk egy kis római köményt és fekete mustármagot a zsiradékban.
  • Ezután mehet bele némi vékonyra szelt répa, paprika, pici rózsákra szedett karfiol, de akár egy kis sós mogyorót is keverhetünk az olajba. Ha szeretjük és bírjuk a csípőset, azt is belecsempészhetünk, télen az még ajánlott is az Ájurvédában!
  •  Utána felengedjük kevés vízzel a fűszeres, zöldséges alapunkat, és teszünk bele még egy kis kurkumát, sót, babérlevelet és ha van currylevelünk, azt is.
  • Eközben egy másik edényben kis lángon megpirítunk némi búzadarát vajon. Vigyázzunk, becsapós lesz, mert a búzadara először mindig egy picit kifehéredik pirításkor, és csak utána kezd el bebarnulni.
  • Amikor megpirult a búzadara, felöntjük a zöldséges alaplével, és 2-3 perc összeforralás után kész is. Egy perccel a tűzről való levétel előtt tehetünk hozzá egy kis apróra vágott koriander- vagy petrezselyemlevelet is.
  • Amikor felöntjük a búzadarát a zöldséges vízzel, vigyázzunk, csak szép lassan, mert ha túl hirtelen zuttyintjuk bele a vizet, a felhevült búzadara felrobbanhat.

Jó étvágyat!

Baktai Ádám Hindu pap, a Védikus kultúrtudományok szakértője

Tartalomhoz tartozó címkék: életmód
Az oldal tetejére